Terapia kinezyterapeutyczna- sala gimnastyczna

  1. Terapia indywidualna

  • Wady postawy i skoliozy
  • Terapia dzieci i niemowląt
  • Terapia blizny
  • Terapia pacjentów z problemami ortopedycznymi i inne
  • Terapia po urazach sportowych
  1. Ćwiczenia zespołowe ogólnousprawniające

  2. Ćwiczenia przyrządowe

  3. Konsultacje fizjoterapeutyczne

1. Terapia indywidualna

 WADY POSTAWY I SKOLIOZY

W przebiegu konsultacji fizjoterapeutycznej wykonywane jest badanie postawy ciała dziecka oraz rozłożenia środka ciężkości na stopy przy pomocy podoskopu. Badane są zakresy ruchomości w stawach oraz dysbalans mięśniowy.

W terapii indywidualnej prowadzone są techniki wyrównujące napięcie mięśni tułowia i kończyn dolnych oraz ćwiczenia korygujące wadę.

Do terapii kwalifikują się dzieci i młodzież ze:

-skoliozą

-plecami okrągłymi lub plecami wklęsłymi

-plecami okrągło-wklęsłymi lub plecami płaskimi

-chorobą Scheuermanna

-klatką piersiową kurzą lub klatką piersiową lejkowatą

-kolanami koślawymi lub kolanami szpotawymi

-wadami stóp

W ramach indywidualnej terapii wykorzystywane są ćwiczenia w łańcuchach zamkniętych przy użyciu taśm Thera Band i innych przyborów a także ćwiczeń autokorekcji w czynnościach życia codziennego.

Drogi Rodzicu!

Wczesne wykrycie wady postawy lub skoliozy pozwoli na efektywną terapię twojego dziecka.

METODA KWIATKOWSKIEGO w leczeniu skolioz

Jest to terapia wg autorskiego programu dr n. med. Piotra Kwiatkowskiego dotycząca diagnostyki i leczenia pacjentów z wadami postawy.

Praca z pacjentem z postawą skoliotyczną lub skoliozą opiera się na diagnozowaniu zaburzeń funkcjonalnych oraz wdrożeniu terapii mającej na celu wyrównanie napięć mięśniowo-powięziowych. Terapia skoncentrowana jest na zwiększeniu świadomości postawy ciała pacjenta, wdrożeniu pozycji hiperkorekcyjnych oraz asymetrycznego funkcjonalnego wzmacniania osłabionych mięśni. W trakcie terapii pacjent nabywa nowe korekcyjne wzorce postawy, które przenosi na czynności dnia codziennego. Terapia ma na celu ustabilizowanie poprawnie utrwalonych wzorców. Praca z pacjentem opiera się na wielu cenionych koncepcjach terapeutycznych takich jak Terapia Manualna, PNF, Anatomy Trains. Polega zarówno na pracy indywidualnej pacjenta z fizjoterapeutą, jak również na systematycznym realizowaniu zaleceń w domu.

TERAPIA DZIECI I NIEMOWLĄT

Terapia obejmuje małych pacjentów z problemami neurologicznymi , ortopedycznymi, reumatologicznymi , genetycznymi  jak również profilaktykę zaburzeń psycho-ruchowych u dzieci zdrowych i przedwcześnie urodzonych.

Rodzicu, jeśli obserwujesz u swojego dziecka odchylenia od prawidłowego rozwoju np.

-nie unosi głowy,

-układa się na jedną stronę (asymetrycznie),

-nie chwyta zabawek,

-nie obraca się z pleców na brzuch i odwrotnie,

-nie czworakuje,

-nie wstaje lub nie podejmuje prób chodzenia po ukończeniu 1 roku życia

u naszych fizjoterapeutów można korzystać z konsultacji, która oceni czy maluch potrzebuje pomocy w rozwoju.

 

TERAPIA INTEGRACJI BLIZN Z SIECIĄ POWIĘZIOWĄ

Jest to metoda bezinwazyjnej i bezbolesnej pracy na każdej bliźnie. Chirurgiczne, czy naturalne blizny w każdym wieku reagują natychmiast i od razu odczuwalna jest poprawa. Najpierw pracuje się na warstwach powierzchownych, później na głębszych. Bardzo często obserwuje się ustąpienie innych dysfunkcji np. nerwów (drętwienie, mrowienie, brak czucia).

TERAPIA PACJENTÓW Z PROBLEMAMI ORTOPEDYCZNYMI

Rehabilitacja ortopedyczna obejmuje działanie fizjoterapeutyczne po zabiegach chirurgicznych w obrębie narządu ruchu. Terapia ma na celu przywracanie utraconych funkcji narządu ruchu oraz aktywności zaburzonych w skutek urazów kostno-stawowych i więzadłowych.

Do podstawowych przypadków w terapii ortopedycznej należą:

-skręcenia stawu skokowego

-złamania kończyn

-ograniczenia zakresów ruchów kończyn

-stany po leczeniu chirurgicznym

-inne

TERAPIA PO URAZACH SPORTOWYCH

Rehabilitacja sportowa obejmuje pacjentów po kontuzjach sportowych oraz urazach związanych z czynnym uprawianiem aktywności fizycznej. Postępowanie fizjoterapeutyczne obejmuje diagnostykę, leczenie oraz w późniejszym etapie działania prewencyjne przeciw ponownym urazom.

W terapii pacjentów stosujemy pinoterapię , terapię narzędziową, flossing .

2.Ćwiczenia zespołowe – ogólnousprawniające

Są one prowadzone z wykorzystaniem drobnego sprzętu gimnastycznego, ma na celu wprowadzenie małych pacjentów do wszechstronnej aktywności ruchowej. Ćwiczenia ukierunkowane są na wzmacnianie mięśni posturalnych, wypracowanie zakresów ruchomości w stawach, stabilizację mięśni i pobudzanie sensoryczne. Seria ćwiczeń zespołowych poprzedzona jest indywidualną oceną postawy pacjenta oraz zaleceniami do domu w razie potrzeby.

3.ĆWICZENIA PRZYRZĄDOWE

Są one prowadzone są z wykorzystaniem UGUL-u jak i profesjonalnych przyrządów treningowych: rowery treningowe, bieżnie elektryczne, orbitrek, steper

UGUL 

Jest to uniwersalny gabinet usprawniania leczniczego przeznaczony do wykonywania:

-ćwiczeń samowspomaganych,

-czynnych w odciążeniu,

-w odciążeniu z oporem,

-ćwiczeń czynnych z oporem

przy użyciu systemów bloczkowo-ciężarkowych.

Zastosowanie:

-w leczeniu schorzeń ortopedycznych, reumatologicznych i neurologicznych.

Terapia ma na celu zapobieganie powstawania przykurczów lub zaników mięśniowych poprzez ruch w stawach, stymulowanie regeneracji, przywracając ruchomość oraz zwiększając siłę mięśniową po unieruchomieniach.

Zalety dla pacjenta: ułatwianie wykonywania ruchu, brak bólu podczas ruchu, poczucie bezpieczeństwa i możliwość samodzielnego wykonywania ćwiczeń.

4.KONSULTACJE FIZJOTERAPEUTYCZNE

To indywidualna porada z fizjoterapeutą wyspecjalizowanym w dziedzinie terapii niemowląt, terapii wad postawy, ortopedycznej lub sportowej. Celem konsultacji jest dostosowanie programu terapeutycznego dla pacjenta zarówno w zakresie usprawniania ruchowego, fizykoterapii jak i doboru sprzętu medycznego. W przypadku asymetrii niemowląt jest to praca z rodzicem nad kształtowaniem prawidłowych nawyków związanych z pielęgnacją niemowlaka, tak by wspomagać rozwój ruchowy dziecka.